Events for February 2022

Loading Events

Events for February 2022

Find Events

Event Views Navigation

Calendar Month Navigation

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
30

2:00 pm Madagascar Jr. Callbacks

31

8:30 am PS/LS Class Pictures

4:00 pm Basketball – 7th Grade Girls at Milwood

5:00 pm Basketball – 7th Grade Boys at Milwood

6:00 pm Basketball – 8th Grade Girls at Milwood

7:00 pm Basketball – 8th Grade Boys at Milwood

1

8:30 am PS/LS Class Pictures

5:00 pm Basketball – JV Boys at Community Christian

8:00 pm Basketball – Varsity Boys at Community Christian

2

8:30 am Parents Who Pray

11:10 am MS Chapel

12:45 pm US Hope Squad Meeting

3

8:00 am Basketball – 7th/8th Grade Girls and Boys at GMAC Tournament

12:15 pm 7th/8th grade girls Bible study

7:00 pm US Spring Play

7:00 pm Wrestling – US vs Hennessey

4

8:00 am MS Choir Circle the State at SNU

8:00 am Basketball – 7th/8th Grade Girls and Boys at GMAC Tournament

12:15 pm 7th/8th grade boys Bible study

4:00 pm Basketball – JV Girls at Harding Charter Prep

5:00 pm Basketball – JV Boys at Harding Charter Prep

6:00 pm Basketball – Varsity Girls at Harding Charter Prep

7:00 pm US Spring Play

7:30 pm Basketball – Varsity Boys at Harding Charter Prep

5

7:00 am Academic Team State Tournament

8:00 am Basketball – 7th/8th Grade Girls and Boys at GMAC Tournament

7:00 pm US Spring Play

6
7

8:00 am US Hope Week

8:00 am US Paid Dress Down Day

4:00 pm Basketball – JV Girls vs Bethany

5:00 pm Basketball – JV Boys vs Bethany

6:30 pm Basketball – Varsity Girls vs Bethany

8:00 pm Basketball – Varsity Boys vs Bethany

8

8:00 am US Hope Week

5:30 pm 2023 Washington D.C. Trip Meeting

9

8:00 am US Hope Week

8:30 am Parents Who Pray

11:10 am MS Chapel

10

8:00 am US Hope Week

8:00 am US Band All-State Clinic

12:15 pm 7th/8th grade girls Bible study

2:30 pm PS/LS Valentine’s Parties

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

6:30 pm US Cheer Tryout Meeting

7:15 pm US Pom Tryout Meeting

11

8:00 am US Hope Week

8:00 am US Band All-State Clinic

8:00 am Wrestling – US Dual State

12:15 pm 7th/8th grade boys Bible study

2:30 pm PS/LS Valentine’s Parties

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

4:00 pm Basketball – JV Girls vs Heritage Hall

5:00 pm Basketball – JV Boys vs Heritage Hall

5:00 pm All-School Chili Cook-off

6:15 pm Girls Basketball Senior Night

6:30 pm Basketball – Varsity Girls vs Heritage Hall

7:45 pm Boys Basketball Senior Night

8:00 pm Basketball – Varsity Boys vs Heritage Hall

12

8:00 am US Band All-State Clinic

8:00 am Wrestling – US Dual State

13
14

8:00 am US Teacher Appreciation Week

8:00 am LS Teacher Appreciation Week

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

5:00 pm Baseball – US at Beggs Scrimmage

15

8:00 am US Teacher Appreciation Week

8:00 am LS Teacher Appreciation Week

2:30 pm 7th/8th grade Academic Team Competition

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

4:00 pm Chisholm Scholastic Meet

5:30 pm Soccer – US Girls vs Harding Charter Scrimmage

6:30 pm US Music – Family and Friends Concert

7:30 pm Soccer – US Boys Scrimmage vs Harding Charter

16

8:00 am US Teacher Appreciation Week

8:00 am LS Teacher Appreciation Week

8:00 am US State Symphonic Orchestra Contest

8:00 am US Show Choir Duncan Show Choir Contest

8:30 am Parents Who Pray

11:10 am MS Chapel

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

17

8:00 am US Teacher Appreciation Week

8:00 am LS Teacher Appreciation Week

8:00 am US State Symphonic Orchestra Contest

8:00 am Crossings Band Festival

12:15 pm 7th/8th grade girls Bible study

18

8:00 am Winter Break

8:00 am Varsity Boys/Girls Basketball Districts

8:00 am Wrestling – Regionals

4:00 pm Baseball – US vs Heritage Hall Scrimmage

19

8:00 am Varsity Boys/Girls Basketball Districts

8:00 am Wrestling – Regionals

20
21

8:00 am Winter Break

22

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

4:00 pm MS Scholastic Meet

5:30 pm Soccer – US Girls Scrimmage at Guthrie

7:30 pm Soccer – US Boys Scrimmage at Guthrie

23

8:00 am US Choir Vocal District Contest

8:30 am Parents Who Pray

9:35 am US Small Group Only

11:10 am MS Chapel

12:45 pm US Hope Squad Meeting

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

3:45 pm Tennis – Varsity Boys/Girls vs Deer Creek

24

8:00 am Varsity Boys/Girls Basketball Regionals

12:15 pm 7th/8th grade girls Bible study

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

4:00 pm Baseball – US at OCA Scrimmage

6:00 pm Soccer – US Girls Scrimmage vs Cristo Rey

7:30 pm Soccer – US Boys Scrimmage vs Cristo Rey

25

8:00 am Varsity Boys/Girls Basketball Regionals

8:00 am Wrestling – State

12:15 pm 7th/8th grade boys Bible study

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

26

8:00 am Varsity Boys/Girls Basketball Regionals

8:00 am US Choir District Solo & Ensemble

8:00 am Wrestling – State

6:30 pm PTF Daddy Daughter Dance

27
28

8:00 am US Blood Drive

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

4:30 pm Baseball – US vs Watonga Scrimmage

6:00 pm 4th Grade States Program

6:00 pm MS Spirit Squad Parent Meeting

1

8:00 am MS Orchestra OSSAA District Contest

8:00 am Tennis – Varsity Girls at PCO Invitational

10:30 am US Senior Luncheon

2:00 pm Baseball – US at Alva

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

4:00 pm Clinton Scholastic Meet

4:00 pm Soccer – MS Girls Soccer vs Astec

5:00 pm Soccer – MS Boys vs Astec

5:00 pm Baseball – MS vs Southwest Covenant

6:00 pm Soccer – US Girls vs Astec

8:00 pm Soccer – US Boys vs Astec

2

8:00 am MS Orchestra OSSAA District Contest

8:00 am US Band District Contest

8:00 am Tennis – Varsity Boys at PCO Invitational

8:00 am Tennis – JV Boys/Girls at PCO Invitational

8:30 am Parents Who Pray

11:10 am MS Chapel

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

3

8:00 am MS/US Orchestra District Solo/Ensemble Contest

8:00 am Varsity Boys/Girls Basketball Area

8:00 am MS Band District Contest

12:15 pm 7th/8th grade girls Bible study

2:00 pm Baseball – US vs Alva

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

4:30 pm Baseball – MS at Community Christian

6:00 pm Soccer – US Girls vs Cristo Rey

8:00 pm Soccer – US Boys vs Cristo Rey

4

8:00 am Varsity Boys/Girls Basketball Area

8:00 am Tennis – Varsity Girls at Carl Albert Tournament

12:15 pm 7th/8th grade boys Bible study

3:30 pm Madagascar Jr. Rehearsal

5

8:00 am Varsity Boys/Girls Basketball Area

8:00 am MS/US District Solo & Ensemble

8:00 am Tennis – Varsity Boys at Carl Albert Tournament

+ Export Events