Events for February 2021

Loading Events

Events for February 2021

Find Events

Event Views Navigation

Calendar Month Navigation

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
31

1:00 pm Olympia Prep ACT Test Course

1

8:30 am PS/LS Class Pictures

4:00 pm Basketball – 7th Grade Girls vs Millwood

5:00 pm Basketball – 7th Grade Boys vs Millwood

6:00 pm Basketball – 8th Grade Girls vs Millwood

7:00 pm Basketball – 8th Grade Boys vs Millwood

2

8:30 am PS/LS Class Pictures

11:00 am US Girls Bible Study

4:00 pm Basketball – JV Girls at Destiny

4:00 pm Updated Scholastic Meet – Online at CCS

5:00 pm Basketball – JV Boys at Destiny

6:30 pm Basketball – Varsity Girls at Destiny

8:00 pm Basketball – Varsity Boys at Destiny

3

8:00 am Parents Who Pray

4

8:00 am Basketball – 7/8th Grade Boys and Girls at GMAC Tournament

6:00 pm Wrestling – MS & US vs Douglas and Hennessey Tri – Cancelled

5

8:00 am Wrestling – MS and 9th Grade at Junior High State

8:00 am Basketball – 7/8th Grade Boys and Girls at GMAC Tournament

8:30 am 100th Day of School Celebration

11:45 am US Boys Bible Study

4:00 pm Basketball – JV Girls at Harding

5:00 pm Basketball – JV Boys at Harding Charter Prep

6:30 pm Basketball – Varsity Girls at Harding Charter Prep

8:00 pm Basketball – Varsity Boys at Harding

6

8:00 am Varsity Academic Team State

8:00 am Wrestling – MS and 9th Grade at Junior High State

8:00 am Basketball – 7/8th Grade Boys and Girls at GMAC Tournament

8:00 pm US Snow Ball

7
8

8:00 am All-School Teacher Appreciation Week

8:00 am US Hope Week

4:00 pm Basketball – 7th Grade Girls vs OCA – Cancelled

4:00 pm Basketball – 7th Grade Girls vs Heritage Hall

5:00 pm US Art Club Meetings

5:00 pm Basketball – 7th Grade Boys vs OCA – Cancelled

5:00 pm Basketball – 7th Grade Boys vs Heritage Hall

6:00 pm Basketball – 8th Grade Girls vs OCA – Cancelled

6:00 pm Basketball – 8th Grade Girls vs Heritage Hall

7:00 pm Basketball – 8th Grade Boys vs Heritage Hall

7:00 pm Basketball – 8th Grade Boys vs OCA – Cancelled

9

8:00 am All-School Teacher Appreciation Week

8:00 am US Hope Week

11:00 am US Girls Bible Study

6:00 pm Wrestling – US & MS vs Christian Victory Center

6:00 pm Baseball – MS and US Parent Meetings

10

8:00 am All-School Teacher Appreciation Week

8:00 am US Hope Week

8:00 am Parents Who Pray

11

8:00 am All-School Teacher Appreciation Week

8:00 am US Hope Week

12

8:00 am Winter Break

4:00 pm Basketball – JV Girls at Heritage Hall

5:00 pm Basketball – JV Boys at Heritage Hall

6:30 pm Basketball – Varsity Girls at Heritage Hall

8:00 pm Basketball – Varsity Boys at Heritage Hall

13
14
15

8:00 am Winter Break

16

11:00 am US Girls Bible Study

17

8:00 am Parents Who Pray

18

3:45 pm Tennis – Varsity Boys and Girls Scrimmage vs Edmond North – Cancelled

4:00 pm Baseball – US Scrimmage vs OCA – Cancelled

19

11:45 am US Boys Bible Study

4:00 pm Debate – Edmond North Debate Tournament (Virtual)

20

4:00 pm Debate – Edmond North Debate Tournament (Virtual)

6:00 pm Wrestling – US at Regional Tournament

21
22

8:00 am Basketball – Varsity Boys at Districts

8:00 am Basketball – Varsity Girls at Districts

8:00 am Wrestling – US at Regional Tournament

4:30 pm Soccer – US Boys CCS Festival

5:30 pm US Cheer Tryout Meeting

5:30 pm Drama: Little Mermaid Rehearsals

6:00 pm MS Cheer Tryout Meeting

6:30 pm US Pom Tryout Meeting

23

8:00 am Basketball – Varsity Boys at Districts

8:00 am Basketball – Varsity Girls at Districts

9:30 am 5th/6th Grade Academic Team Meet

10:30 am US Senior Luncheon with Parents

11:00 am US Girls Bible Study

2:30 pm 4th Grade States Program Practice

4:30 pm Baseball – US at Santa Fe South Scrimmage

5:00 pm Soccer – US Girls vs CHA Scrimmage

7:00 pm Soccer – US Boys vs CHA Scrimmage

24

7:00 am US District Choir Concert

7:45 am US Student Council and Class Officer Election Meeting

8:00 am Parents Who Pray

25

8:00 am Basketball – Varsity Girls at Regionals

8:00 am Basketball – Varsity Boys at Regionals

2:30 pm 4th Grade States Program Performance

3:05 pm US Student Council and Class Officer Election Meeting

3:45 pm Tennis – US Boys and Girls Scrimmage at Deer Creek

4:30 pm Baseball – US at Community Christian Scrimmage

5:30 pm Soccer – US Girls vs Cristo Rey Scrimmage

7:00 pm Soccer – US Boys vs Cristo Rey

26

8:00 am Basketball – Varsity Boys at Regionals

8:00 am Basketball – Varsity Girls at Regionals

11:45 am US Boys Bible Study

4:00 pm Soccer – US Girls Crossings Soccer Festival

6:00 pm Wrestling – US at State Tournament

27

8:00 am Debate – St. Mark’s Heart of Texas Tournament (Virtual)

8:00 am Basketball – Varsity Boys at Regionals

8:00 am Basketball – Varsity Girls at Regionals

11:00 am Baseball – US at Heritage Hall Scrimmage

6:00 pm Wrestling – US at State Tournament

6:30 pm PTF Daddy Daughter Dance

28
1

3:30 pm US Cheer Tryouts

5:00 pm Soccer – MS Girls vs Bethany

5:30 pm Baseball – US at Perry

5:30 pm Drama: Little Mermaid Rehearsals

6:00 pm Soccer – MS Boys vs Bethany

2

8:00 am Tennis – US Girls at PCO Invitational

11:00 am US Girls Bible Study

4:00 pm Clinton Middle School Scholastic Meet – Clinton, OK

4:00 pm MS Scholastic Meet – Clinton

5:00 pm Soccer – US Girls at McCloud

7:00 pm Soccer – US Boys at McCloud

3

7:45 am Orchestra – MS Contest

8:00 am Band – US District OSSAA Contest

8:00 am Parents Who Pray

8:00 am Tennis – US Boys at PCO Invitational

8:00 am Band and Orchestra – OSSAA State Contest

3:30 pm US Cheer Tryouts

4

8:00 am Basketball – Varsity Boys at Area

8:00 am Basketball – Varsity Girls at Area

8:00 am Tennis – JV Boys and Girls at PCO Tournament

8:00 am Band – MS Contest

4:30 pm Baseball – MS at Santa Fe South

4:30 pm Baseball – US vs Luther

5:00 pm Soccer – US Girls at OCS Tournament

7:00 pm Soccer – US Boys at OCS Tournament

5

8:00 am Basketball – Varsity Boys at Area

8:00 am Basketball – Varsity Girls at Area

11:45 am US Boys Bible Study

5:00 pm Soccer – US Girls at OCS Tournament

7:00 pm Soccer – US Boys at OCS Tournament

6

8:00 am Basketball – Varsity Boys at Area

8:00 am Basketball – Varsity Girls at Area

8:00 am Orchestra – US/MS District Solo/Ensemble

8:00 am Vocal – MS / US District Solo and Ensemble Contest

8:00 am MS / US Band OSSAA Solo and Ensemble District Contest

5:00 pm Soccer – US Girls at OCS Tournament

5:30 pm Baseball – US at Washington

+ Export Events